Tai puslapis skirtas Menui ir kūrybai. Puslapyje asmeniniai HARDART darbai ir kūriniai. Čia galite susipažinti su mano menu ir idėjomis. Galbūt kažko išmokti... Esant dideliam norui, kai kuriuos darbus galima ir įsigyti.

Darbai yra vienetiniai ir serijomis negaminami

Dujiniai degikliai juvelyrikai ir ne tik…

Pasidalinsiu savo patirtimi naudojant juvelyrinius dujinius degiklius (Angl. Jeweler Gas Torch/Blow Torch). Naudoju propano-butano degiklius, be papildomu dujų pvz. deguonies. Aptarsiu tik savo turimus ir išbandytus.

Pradėsiu nuo pigiausio ir paprasčiausio, pieštukinio dujinio degiklio (Angl. Pencil Gas Torch).

Jis kainuoja apie 3. Nusipirkti galima ,,Senukuose“, ,,Ermitaže“ ar ,,eBay“. Jais prekiauja ir kitos elektronikos dalių parduotuvės tačiau jie ten žymiai brangesni ir tikrai neverti tos kainos. Užpildomi dujomis skirtomis žiebtuvėliams pildyti.

Toks degiklis tinka smulkiems sidabro litavimo darbams, ar jei reikia kažką pakaitinti siaurame plote, liepsna gan tiksli ir stipri, tačiau vartant patį degiklį yra nelabai stabili nes dujos plakasi ir keičiasi liepsnos dydis. Lengvai lydo plonas sidabro, vario ar žalvario vielutes. Gerai lituoja nedideles sidabro ar vario detales, tačiau išlydyti kanors rimtesnio su juo nelabai pavyks.

Privalumai: Pigus ir paprastas naudoti.

Trūkumai: Nestabili liepsna, mažas dujų rezervuaras, greit sudyla vidinės tarpinės ir pradeda leisti dujas, degiklis apvalus ir dažnai padėjus nurieda nuo stalo, tad papildomai reikia susikonstruot kažkokį stovelį. (Atrodo paprastas, tačiau ganėtinai svarbus šio degiklio minusas).

Kitas degiklis, taip pat vadinamas pieštukinis dujinis degiklis-lituoklis. (Angl. Gas Soldering Iron / Mini Torch Butane)

Tai toks pat degiklis kaip prieš tai minėtas, tačiau šiek tiek geresnis. Kaina apie 15-20, kaina skiriasi nuo firmos ir priedų kiekio. Nusipirkt galima daugumoje elektronikos prekių parduotuvių ar internetinėse parduotuvėse.

Tokio degiklio liepsna dažniausiai yra mažesnė nei prieš tai minėto pieštukinio degiklio, liepsna yra daug stabilesnė, nes viduje yra daiktas panašus į reduktoriu, kuris padaro liepsną stabilesnę kokiu kampu bepaverstum degiklį, taip pat yra atskira liepsnos dydžio reguliavimo rankenėlė. Priede yra litavimo antgalių, su kuriais galima deginti ir medieną, ne tik lituoti. Užpildomas dujomis skirtomis žiebtuvėliams pildyti. Turiu šį degiklį jau labai senai ir jis vis dar puikiai tarnauja, niekas nesulūžo, neperkaito. Tiesa, dujų užpildymo ventilis buvo pradėjęs leisti dujas, tačiau sutepus purškiamu silikonu skirtu guminėms tarpinėms bėda dingo.

Privalumai: Mažas, patogus, lengvai reguliuojasi liepsna, kuri yra gan stabili. Yra litavimo priedų. Dujų talpa gan didelė ir galima ilgai dirbti su vienu užpildymu. Ant pačio degiklio yra kojytės, tad galima lengvai ir saugiau pasidėti ant stalo.

Trūkumai: Liepsna maža ir nelabai tinka lydimo darbams, kaina kiek didoka. Labiau tinka tik smulkiems darbeliams.

Santechnikai skirtas dujinis degiklis Bernzomatic BPLAN.

Pirkau šį degiklį tik smalsumo vedamas ir jam buvo akcija. Kaina apie 15, įsigyti galima daugumoje prekybos centrų tokių kaip ,,Senukai“, Ermitažas“ ir pan. Šiaip jis skirtas santechnikai, bet ganetinai gerai galima pritaikyti ir juvelyrikoje. Ištirpina nestoras vario, žalvario vielutes. Degiklio antgalis formuoja gan tikslią ir siaurą liepsną, tačiau jai trūksta ,,jėgos“, toks jausmas, kad dujų spaudimo per maža, liepsna tokia minkšta ir švelni. Tinka vario emalėms daryti ar kanors pakaitinti. Dega dujų kasečių pagalba. Įdėjus dujų kasetę jos jau nebeišimsi nes ji praduriama, kad dujos patektų į degiklį. Patirtis parodė, kad esant vėsesniam orui šio degiklio liepsna dar susilpnėja, nes vėstant orui dujų spaudimas krinta.

Privalumai: Nebrangus, tinka nedideliems pakaitinimo darbams.

Trūkumai: Daug plastmasinių detalių, neekonomiškas nes tokio tipo dujų kasetės gan brangios. Labiau tinka santechnikai nei juvelyrikai.

Dujinis suvirinimo degiklis (Angl. Gas Welding Torch)

Pirkau šį degiklį internetinėje parduotuvėje AliExpress, mokėjau $46.99. Panašių galima gauti ir pas mus internetinėse parduotuvėse, tečiau kaina nemaža. Degiklis su 1,5m. ilgio šlanga, jungiasi prie vienkartinių dujų balionėlių, galima naudoti įvairaus tipo dujų mišinius, propano-butano ar MAPP dujas (jos karštesnės). Vieno baliono užtenka tikrai ilgam, degiklis ekonomiškas, turi vidinę uždegimo sistema, Dujų padavimas ir galimgumas reguliuojamas ventiliu. Tiesa dujų jungtis pritaikyta amerikietiško tipo balionams, tad norint naudoti europinius balionėlius reikės specialaus perėjimo (Dujų Adapteris US/EU). Jį galima nusipirkt internetinėse parduotuvėse, taip pat mačiau Lytagroje. Kaina apie 10. Aš pats naudoju dujas uz 5 propano-butano mišinį. Šiaip šis degiklis skirtas santechnikai, bet puikiai tinka ir stambesniem juvelyriniam darbam, lengvai lydo ir tirpina metalus, žalvarį, bronzą, vari, aliuminį, apie sidabrą ir auksą jau net nekalbu. Aš ji naudoju litavimui kietuoju lydmetaliu, pagrinde naudoju žalvario lydmetali ir vario-fosforo lydmetali. Su jais lengvai sulituoju varines, žalvarines ar nerūdijančio plieno detales. Šis degiklis puikiai tinka metalo emalems daryti. Liepsna stipri ir labai karšta.

Privalumai: galingas, lengvai lydo ir tirpina spalvotuosius metalus, lengvas nešiotis, ekonomiškas, platus panaudojimo spektras.

Trūkumai: dujų šlanga esant vėsesniam orui pasidaro gan kieta ir nelanksti, nėra dujų užsukimo ventilio prie rankenos, tad norint užgesnti degiklį reikia jį padėti ant kažkokio stovo ir užsukti ventilį esanti prie baliono.

Degiklis PROVIDUS+

Šį degiklį naudoju metalų lydimui ir stambesniem darbam. Šiaip labai patogus, rankena iškart prisisuka prie baliono su europietišku sriegiu (7/16 dydžio). Komplekte buvo MAPP dujų balionas, tačiau kai jį pabaigiau perku paprastas propano-butano dujas už 5. Degikliu labai lengva naudotis, liepsna išlieka stabili betkokioje padėtyje. Išlydo visus spalvotuosius metalus, net stiklo rutuliuką esu ištirpinęs. Tinka litavimui kietuoju lydmetaliu. Labai kokybiškai pagamintas ir vertas savo kainos. Smulkiai juvelyrikai ir litavimui gal ir nelabai tinkamas tačiau daiktas rimtas ir patikimas, naudoju jį jau senai ir viskas veikia puikiai. Aš šį degiklį pirkau ,,Moki-Veži“, tačiau jų yra ir kituose prekybos centruose bei internetinėse parduotuvėse. Kaina apie 70.

Privalumai: tvirtas, pagamintas ir kokybiškų medžiagų, galingas, stabili liepsna betkurioje padėtyje. Lengva nešiotis, uždėtą balioną galima lengvai nujimti ir uždėti ant bet kurio kito degiklio, balionai su vidiniu ventiliu ir dujų neleidžia net nusukus degiklį. Užsidega vieno mygtuko paspaudimu. Ekonomiškas.

Trukumai: stambi liepsna netinka smulkiems darbeliams, dirbant prie stalo nelabai patoku nes balionas sujungtas su degikliu ir rankoje laikai didelį nelankstų daiktą. Nepigus.

Juvelyrinis degiklis Orca

Vienas iš geriausių mano mėgintų degiklių. Skirtas specialiai juvelyrikai. Su keiciamais antgaliais. Labai patogus, pagal poreikį reguliuojama liepsna, nuo aštrios ir stiprios iki švelnios vos kaitinančios. Reguliavimo galimybės tikrai plačios. Jungiamas prie betkokio baliono. Aš naudoju 5L turistinį dujų balioną, kurį galima pasipildyti bet kurioje degalinėje. Galima prisijungti norimo ilgio šlangą. Aš naudoju nedegia medžiaga vilktą šlangą, ji labai lanksti, daugiasluoksnė, ir atsparesnė karščiui jei kitos, tokios būna pirkt auto dalių parduotuvėse. Kas kart su malonumu naudoju ši degiklį. Su juo galima lengvai lituoti sidabrą, auksą ar paprastus spalvotuosius metalus, su mažuoju antgaliu galima lituoti net smulkiausius darbelius. Tokį degiklį radau pirkti ,,eBay“, tačiau pasitaiko ir juvelyrų įrangos parodose, kaina labai svyruoja nuo 60 iki 150€. Esu matęs ir panašių analoginių degiklių lietuviškose internetinėse parduotuvėse, tačiau kaina nedžiugina. Jei kas rimčiau planuoja užsiimti juvelyrika šis degiklis yra tikrai gera investicija. Tiesa, kad jis gerai tarnautų reik mokėti jį prižiūrėti. Jis bijo perkaitimo, tad dirbant reik leist degikliui pailsėt, nes esu matęs kaip nuo perkaitinimo išsilydo antgalis. Reikėtų pasidaryti specialų stovą, kad po naudojimo degiklis galėtų atvėsti, labiausiai jis bijo kai paguldai karšta ant šono. Stovas reikalingas, kad degiklio antgalis žiųrėtu tiesiai i viršų ir karštis galėtų laisvai garuoti.

Privalumai: plačiai reguliuojama liepsna, keičiami antgaliai, labai patogus, tinka ir smulkiem ir stambesniem darbeliam. Gali būt naudojamas su betkokiais dujų balionais. Yra atsarginių dalių.

Trūkumais: sunku rasti kur nusipirkti, bijo perkaitimo, brangus.

Tai tik keletas pagrindinių niuansų iš mano asmeninės patirties. Kiekvienas gali atrasti sau labiausiai tinkantį degiklį ir su juo sukurti puikiausių darbų. Viskas priklauso nuo meistriškumo ir išradingumo lygio, o ne nuo degiklio.